ogien 

  Zarząd Samorządu

zaprasza na uroczystość

  Ogień Niepodległości

 

      

Zarząd Samorządu Bursy Szkolnej Nr 2 serdecznie zaprasza wychowanków naszej bursy, koleżanki i kolegów z burs i internatów miasta Lublinna mszę świętą patriotyczną z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Odbędzie się ona w dniu 7 listopada 2018 roku o godzinie 16.30 w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej ul. Narutowicza 6.

ZAPRASZAMY

 

Sztafeta po Ogień Niepodległości

Od 2000 r. harcerze i uczniowie przyjeżdżają na początku listopada do Kostiuchnówki, by na gro­bach polskich legionistów zapalić znicze. Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tra­dycji sztafet biegnących z ogniem niepodległości z krakowskich Oleandrów do Kostiuchnówki. Po uroczystościach przeprowadzanych na terenach pobojowiska kostiuchnowskiego harcerze pobierają ogień i rozpoczynają sztafetę rowerową z Ogniem Niepodległości do Polski.

Po przejechaniu kilkuset kilometrów Ogień Niepodległości składany jest na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Częstochowie, Łodzi, Zgierzu, Jastkowie i Staszowie. 
Przywieziony przez harcerzy w sztafecie rowerowej Ogień Niepodległości niesiony przy salwach  armatniego salutu honorowego podczas Centralnych Obchodów Święta Niepodległości składany jest na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Mauzoleum to na jednej z tablic nosi inskrypcję zaliczającą Pobojowisko Kostiuchnowskie do szeregu miejsc chwały oręża polskiego.
Świadkiem zapalenia Ognia Niepodległości w Kostiuchnówce są od lat patroni i sojusznicy harcerskiej akcji porządkowania żołnierskich grobów na Wołyniu, delegacje polskich i ukraińskich szkół partnerskich, organizacji młodzieżowych i polonijnych.